| Internal Part Number | EIS-ATMEGA32-16MC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 476 | |
| Series | AVR® ATmega | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | AVR | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 32 | |
| Program Memory Size | 32KB (16K x 16) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 1K x 8 | |
| RAM Size | 2K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 44-VFQFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 44-VQFN (7x7) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ATMEGA32-16MC | |
| Related Links | ATMEGA, ATMEGA32-16MC Datasheet, Atmel Distributor | |
 | 310-13-131-41-001000 | Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | datasheet.pdf | |