Sullins Connector Solutions GEM18DCAN-S189
GEM18DCAN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GEM18DCAN-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GEM18DCAN-S189.pdf
Availability of GEM18DCAN-S189
QUANTITY
GEM18DCAN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM18DCAN-S189
Internal Part NumberEIS-GEM18DCAN-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM18DCAN-S189
Related LinksGEM18DC, GEM18DCAN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM18DCAN-S189 Details Description
Related parts for GEM18DCAN-S189
RES SMD 1.47K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
6 CONTACT PLUG W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH FORMED LVR SPDT 20A SCREW datasheet.pdf
CAP POLYMER 18UF 20% 100V T/H datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 24pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 5W T18 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf