Atmel ATMEGA48PA-PU
ATMEGA48PA-PU picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA48PA-PU
Brief Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Datasheet Download
ATMEGA48PA-PU.pdf
Availability of ATMEGA48PA-PU
QUANTITY
ATMEGA48PA-PU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA48PA-PU
Internal Part NumberEIS-ATMEGA48PA-PU
Featured ProductAtmel - megaAVR Microcontrollers
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 23/Jul/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package14
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® ATmega
PackagingTube
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size4KB (2K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA48PA-PU
Related LinksATMEGA, ATMEGA48PA-PU Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA48PA-PU Details Description
Related parts for ATMEGA48PA-PU
RES 1K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16UCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8HTSOP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
4700UF 250V 76X105MM 105C 5000H datasheet.pdf