ON Semiconductor ATP213-TL-H
ATP213-TL-H picture photo
Mfg. Part Number
ATP213-TL-H
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 50A ATPAK
Datasheet Download
ATP213-TL-H.pdf
Availability of ATP213-TL-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATP213-TL-H Order Process
Ship out your order
Specifications of ATP213-TL-H
Internal Part NumberEIS-ATP213-TL-H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Frame Material Update 09/Apr/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs16 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs58nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3150pF @ 20V
Power - Max50W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseATPAK (2 leads+tab)
Supplier Device PackageATPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATP213-TL-H
Related LinksATP21, ATP213-TL-H Datasheet, ON Semiconductor Distributor
ATP213-TL-H Details Description
Related parts for ATP213-TL-H
IC MULTI-FUNC GATE CONFIG SC70-6 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
BOX ABS/PBT 20.86"L X 16.92"W datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 70A 600VAC/DC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 180MA 2.13 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC GATE MULTI-FUNCTION X2SON6 datasheet.pdf
CONN RCPT 18P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
OSC XO 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf