Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-01A-150-C1-R0
ATS-01A-150-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-01A-150-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-01A-150-C1-R0.pdf
Availability of ATS-01A-150-C1-R0
QUANTITY
ATS-01A-150-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-01A-150-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-01A-150-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.78°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-01A-150-C1-R0
Related LinksATS-01A-, ATS-01A-150-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-01A-150-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-01A-150-C1-R0
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY LITH 3V RECHARGE SMD datasheet.pdf
CONN RETAINER FOR GT5 HOUSINGS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
MICRO 100C P 24" WHT JACKS NI datasheet.pdf