Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-01D-20-C2-R0
ATS-01D-20-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-01D-20-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-01D-20-C2-R0.pdf
Availability of ATS-01D-20-C2-R0
QUANTITY
ATS-01D-20-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-01D-20-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-01D-20-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.14°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-01D-20-C2-R0
Related LinksATS-01D-, ATS-01D-20-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-01D-20-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-01D-20-C2-R0
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065V/X 5" datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 1A SOT223 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 12NS 48FBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf