Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-02B-100-C3-R0
ATS-02B-100-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-02B-100-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-02B-100-C3-R0.pdf
Availability of ATS-02B-100-C3-R0
QUANTITY
ATS-02B-100-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-02B-100-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-02B-100-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.79°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-02B-100-C3-R0
Related LinksATS-02B-, ATS-02B-100-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-02B-100-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-02B-100-C3-R0
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 30W OUT datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1.5A 3DDPAK datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SWTCH MINI SPST-NC 16A PIN PLNGR datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf