Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-02B-128-C3-R0
ATS-02B-128-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-02B-128-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-02B-128-C3-R0.pdf
Availability of ATS-02B-128-C3-R0
QUANTITY
ATS-02B-128-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-02B-128-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-02B-128-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.98°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-02B-128-C3-R0
Related LinksATS-02B-, ATS-02B-128-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-02B-128-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-02B-128-C3-R0
CONN RECEPT 2POS W/RAMP SL156 datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-28AWG TIN datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 380V 250A MS013 datasheet.pdf
QUICK SHRINK WRAP 100MMX300MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 309 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf