Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-02B-25-C2-R0
ATS-02B-25-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-02B-25-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-02B-25-C2-R0.pdf
Availability of ATS-02B-25-C2-R0
QUANTITY
ATS-02B-25-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-02B-25-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-02B-25-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.26°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-02B-25-C2-R0
Related LinksATS-02B-, ATS-02B-25-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-02B-25-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-02B-25-C2-R0
RES SMD 69.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
PQ BUCHSENKONTAKT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf