Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-03A-130-C1-R0
ATS-03A-130-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-03A-130-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-03A-130-C1-R0.pdf
Availability of ATS-03A-130-C1-R0
QUANTITY
ATS-03A-130-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-03A-130-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-03A-130-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.21°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-03A-130-C1-R0
Related LinksATS-03A-, ATS-03A-130-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-03A-130-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-03A-130-C1-R0
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 12POS FREE SLDTAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 44 CONTAC datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 60MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 470 OHM 65C SMD datasheet.pdf