Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-03F-16-C3-R0
ATS-03F-16-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-03F-16-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-03F-16-C3-R0.pdf
Availability of ATS-03F-16-C3-R0
QUANTITY
ATS-03F-16-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-03F-16-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-03F-16-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.14°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-03F-16-C3-R0
Related LinksATS-03F-, ATS-03F-16-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-03F-16-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-03F-16-C3-R0
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TURRET.115" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256LFBGA datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 13POS datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 93POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 427 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf