Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-04A-123-C2-R0
ATS-04A-123-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-04A-123-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-04A-123-C2-R0.pdf
Availability of ATS-04A-123-C2-R0
QUANTITY
ATS-04A-123-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-04A-123-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-04A-123-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.16°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-04A-123-C2-R0
Related LinksATS-04A-, ATS-04A-123-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-04A-123-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-04A-123-C2-R0
FIXED IND 56UH 2.35A 110 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG JMC 30POS GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6V 20% 1810 datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 50W 10A datasheet.pdf
LIGHT BAR 630NM RED 19.05X3.81MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM 2LVL GRN DIFF datasheet.pdf