Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-04B-121-C3-R0
ATS-04B-121-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-04B-121-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-04B-121-C3-R0.pdf
Availability of ATS-04B-121-C3-R0
QUANTITY
ATS-04B-121-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-04B-121-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-04B-121-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.56°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-04B-121-C3-R0
Related LinksATS-04B-, ATS-04B-121-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-04B-121-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-04B-121-C3-R0
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 6DFN datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
IC UART PCI BUS QUAD 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
TERMINAL DRAG ASSEMBLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf