Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-04H-106-C2-R1
ATS-04H-106-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-04H-106-C2-R1
Brief Description
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-04H-106-C2-R1.pdf
Availability of ATS-04H-106-C2-R1
QUANTITY
ATS-04H-106-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-04H-106-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-04H-106-C2-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.6°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-04H-106-C2-R1
Related LinksATS-04H-, ATS-04H-106-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-04H-106-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-04H-106-C2-R1
IC FPGA 180 I/O 256PBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH MULT W/BARRIER WHITE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 5V datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR 0603 68K J60 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.8A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 45MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf