Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-05A-28-C1-R0
ATS-05A-28-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-05A-28-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-05A-28-C1-R0.pdf
Availability of ATS-05A-28-C1-R0
QUANTITY
ATS-05A-28-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-05A-28-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-05A-28-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.57°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-05A-28-C1-R0
Related LinksATS-05A-, ATS-05A-28-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-05A-28-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-05A-28-C1-R0
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
WIRE AND CABLE HOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH REED 7500VDC 50W AXL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 166MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
MOD PWR ETRY W/FUSE HLDR 10A PNL datasheet.pdf