Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-05B-121-C2-R0
ATS-05B-121-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-05B-121-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-05B-121-C2-R0.pdf
Availability of ATS-05B-121-C2-R0
QUANTITY
ATS-05B-121-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-05B-121-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-05B-121-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.48°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-05B-121-C2-R0
Related LinksATS-05B-, ATS-05B-121-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-05B-121-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-05B-121-C2-R0
RES SMD 402K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 11POS R/A TIN datasheet.pdf
CABLE SERIAL SC SERIES 96" datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 9NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR THREAD 125V 15A CHASS datasheet.pdf
RES 510 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf