Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-05B-48-C2-R0
ATS-05B-48-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-05B-48-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-05B-48-C2-R0.pdf
Availability of ATS-05B-48-C2-R0
QUANTITY
ATS-05B-48-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-05B-48-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-05B-48-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.51°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-05B-48-C2-R0
Related LinksATS-05B-, ATS-05B-48-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-05B-48-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-05B-48-C2-R0
RES SMD 453K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
MOD DDR2 SDRAM 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 53MM datasheet.pdf
RES SMD 40 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf