Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-05G-62-C2-R0
ATS-05G-62-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-05G-62-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-05G-62-C2-R0.pdf
Availability of ATS-05G-62-C2-R0
QUANTITY
ATS-05G-62-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-05G-62-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-05G-62-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.48°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-05G-62-C2-R0
Related LinksATS-05G-, ATS-05G-62-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-05G-62-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-05G-62-C2-R0
THERMOELECTRIC VOLT TERM BLOCK datasheet.pdf
LED 3MM RTANG RED/GRN BICLR PCMT datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-4-2620L 00150M SFTY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 100 FT OR datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8DFN datasheet.pdf