Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06A-37-C2-R0
ATS-06A-37-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06A-37-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766
Datasheet Download
ATS-06A-37-C2-R0.pdf
Availability of ATS-06A-37-C2-R0
QUANTITY
ATS-06A-37-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06A-37-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06A-37-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.12°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06A-37-C2-R0
Related LinksATS-06A-, ATS-06A-37-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06A-37-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-06A-37-C2-R0
MODULE POWER ENTRY 5A GP 120V SW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A TO220 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER FREQ PROGR 28PLCC datasheet.pdf
IC INTERFACE SER NOTEBOOK 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT25 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 8POS DL .100 datasheet.pdf
DIODE TUNING 6V 20MA SC79 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 7POS datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M PC datasheet.pdf