Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06F-25-C1-R0
ATS-06F-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06F-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-06F-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-06F-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-06F-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06F-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06F-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06F-25-C1-R0
Related LinksATS-06F-, ATS-06F-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06F-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-06F-25-C1-R0
CABLE 4POS R/A SOCKET 5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS datasheet.pdf