Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06G-103-C2-R1
ATS-06G-103-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06G-103-C2-R1
Brief Description
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-06G-103-C2-R1.pdf
Availability of ATS-06G-103-C2-R1
QUANTITY
ATS-06G-103-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06G-103-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-06G-103-C2-R1
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.67°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06G-103-C2-R1
Related LinksATS-06G-, ATS-06G-103-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06G-103-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-06G-103-C2-R1
FIXED IND 22UH 360MA 770 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 700KHZ 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 48POS datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf