Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-07A-152-C1-R0
ATS-07A-152-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-07A-152-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-07A-152-C1-R0.pdf
Availability of ATS-07A-152-C1-R0
QUANTITY
ATS-07A-152-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-07A-152-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-07A-152-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.29°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-07A-152-C1-R0
Related LinksATS-07A-, ATS-07A-152-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-07A-152-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-07A-152-C1-R0
RES 56K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.5A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF02A/AF02/AFF02A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.192MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 12V OUT datasheet.pdf
DISPLAY TRIPLE DIGIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BP 1825 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 100V 85A DO5 datasheet.pdf