Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-07H-36-C1-R0
ATS-07H-36-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-07H-36-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM
Datasheet Download
ATS-07H-36-C1-R0.pdf
Availability of ATS-07H-36-C1-R0
QUANTITY
ATS-07H-36-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-07H-36-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-07H-36-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.81°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-07H-36-C1-R0
Related LinksATS-07H-, ATS-07H-36-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-07H-36-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-07H-36-C1-R0
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 100-220VAC 2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC PLAD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SOD123FL datasheet.pdf