Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-08A-150-C2-R0
ATS-08A-150-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-08A-150-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-08A-150-C2-R0.pdf
Availability of ATS-08A-150-C2-R0
QUANTITY
ATS-08A-150-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-08A-150-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-08A-150-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.82°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-08A-150-C2-R0
Related LinksATS-08A-, ATS-08A-150-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-08A-150-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-08A-150-C2-R0
TRIMMER 1M OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR NESG270034 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT BOX datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.6A 6MICROFET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf