Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-08B-16-C3-R0
ATS-08B-16-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-08B-16-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-08B-16-C3-R0.pdf
Availability of ATS-08B-16-C3-R0
QUANTITY
ATS-08B-16-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-08B-16-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-08B-16-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.14°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-08B-16-C3-R0
Related LinksATS-08B-, ATS-08B-16-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-08B-16-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-08B-16-C3-R0
SHROUDED HEADER 20 POS RT ANGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL OP/DRAIN 8XQFN datasheet.pdf
SENS 100PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT HI SOT-23 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf