Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-08F-115-C2-R0
ATS-08F-115-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-08F-115-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-08F-115-C2-R0.pdf
Availability of ATS-08F-115-C2-R0
QUANTITY
ATS-08F-115-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-08F-115-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-08F-115-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.33°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-08F-115-C2-R0
Related LinksATS-08F-, ATS-08F-115-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-08F-115-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-08F-115-C2-R0
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 40 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR TERM BLOCK 3.5MM datasheet.pdf