Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-09A-16-C1-R0
ATS-09A-16-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-09A-16-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-09A-16-C1-R0.pdf
Availability of ATS-09A-16-C1-R0
QUANTITY
ATS-09A-16-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-09A-16-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-09A-16-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.06°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-09A-16-C1-R0
Related LinksATS-09A-, ATS-09A-16-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-09A-16-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-09A-16-C1-R0
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN HEADER PA 6POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.97KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 8A TP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf