Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-09E-36-C1-R0
ATS-09E-36-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-09E-36-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM
Datasheet Download
ATS-09E-36-C1-R0.pdf
Availability of ATS-09E-36-C1-R0
QUANTITY
ATS-09E-36-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-09E-36-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-09E-36-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.81°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-09E-36-C1-R0
Related LinksATS-09E-, ATS-09E-36-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-09E-36-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-09E-36-C1-R0
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20-DIP datasheet.pdf
IC HOT SWAP PWR CONT 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 687MA 260 MOHM datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 20DB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf