Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-09F-12-C3-R0
ATS-09F-12-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-09F-12-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-09F-12-C3-R0.pdf
Availability of ATS-09F-12-C3-R0
QUANTITY
ATS-09F-12-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-09F-12-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-09F-12-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.93°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-09F-12-C3-R0
Related LinksATS-09F-, ATS-09F-12-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-09F-12-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-09F-12-C3-R0
IC SHCM TRIG/LVL SHIFT INV 6UDFN datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
TERMINAL TW PA FOR SS datasheet.pdf
SMT 6P6C NO SHIELD 2 PORT datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY datasheet.pdf
100UF 20V 10X20 105C RAD datasheet.pdf