Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-153-C1-R0
ATS-10A-153-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-153-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10A-153-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10A-153-C1-R0
QUANTITY
ATS-10A-153-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-153-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-153-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.93°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-153-C1-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-153-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-153-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-153-C1-R0
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .325W MONO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 25V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SLMT,STR,SNB datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf