Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-169-C2-R0
ATS-10A-169-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-169-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-10A-169-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10A-169-C2-R0
QUANTITY
ATS-10A-169-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-169-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-169-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.71°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-169-C2-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-169-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-169-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-169-C2-R0
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 120MA 67.3 OHM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 5.8A 8SO datasheet.pdf
CONN FEMALE 19POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf