Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-62-C1-R0
ATS-10A-62-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-62-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10A-62-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10A-62-C1-R0
QUANTITY
ATS-10A-62-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-62-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-62-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.45°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-62-C1-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-62-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-62-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-62-C1-R0
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 1POS .250 RED datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SEC II 31 POS W/ LATCH datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 10MM datasheet.pdf
CRIMP CONTACT FEMALE 20A 3MM datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf