Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10B-153-C1-R0
ATS-10B-153-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10B-153-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10B-153-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10B-153-C1-R0
QUANTITY
ATS-10B-153-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10B-153-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10B-153-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.93°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10B-153-C1-R0
Related LinksATS-10B-, ATS-10B-153-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10B-153-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10B-153-C1-R0
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .078"D .135"L datasheet.pdf
VARISTOR 187V 100A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED PRISM 2MM SQ ORN 605NM SMD datasheet.pdf
LIMIT SWITCH ROLLER SPDT 0.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 352POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
LED COB 1205 3000K WW 90CRI SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf