Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10B-91-C1-R0
ATS-10B-91-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10B-91-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10B-91-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10B-91-C1-R0
QUANTITY
ATS-10B-91-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10B-91-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10B-91-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.94°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10B-91-C1-R0
Related LinksATS-10B-, ATS-10B-91-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10B-91-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10B-91-C1-R0
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.02A 120 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
DFK2-40 COMPENSATED CHOKE 2A datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 100TQFP datasheet.pdf
SGE1510-2-0150A-3000C datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS GOLD datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
Wideband 4 GHz, 36 dB Isolation at 1 GHz, CMOS 1.65 V to 2.75 V, Dual SPDT IC datasheet.pdf