Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10B-91-C1-R0
ATS-10B-91-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10B-91-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10B-91-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10B-91-C1-R0
QUANTITY
ATS-10B-91-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10B-91-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10B-91-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.94°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10B-91-C1-R0
Related LinksATS-10B-, ATS-10B-91-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10B-91-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10B-91-C1-R0
RES SMD 16.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC POT/MEM DUAL NV 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 14-TSSOP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
OSC MEMS 37.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 10A 73.5W D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 101MM datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf