Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-175-C1-R0
ATS-10C-175-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-175-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10C-175-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10C-175-C1-R0
QUANTITY
ATS-10C-175-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-175-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-175-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.48°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-175-C1-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-175-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-175-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-175-C1-R0
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC MIXER HI IP3 12-QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf