Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-39-C3-R0
ATS-10C-39-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-39-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412
Datasheet Download
ATS-10C-39-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10C-39-C3-R0
QUANTITY
ATS-10C-39-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-39-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-39-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.98°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-39-C3-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-39-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-39-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-39-C3-R0
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 54MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 12A 800V IPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 13POS datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 2.54A 113 MOHM datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf