Vishay/Dale RNC50H24R3BSBSL
RNC50H24R3BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H24R3BSBSL
Brief Description
RES 24.3 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H24R3BSBSL.pdf
Availability of RNC50H24R3BSBSL
QUANTITY
RNC50H24R3BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H24R3BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H24R3BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H24R3BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H24R3BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H24R3BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H24R3BSBSL
RES SMD 95.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DDS DAC 14BIT 1.8V 48TQFP datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BUTT CONN FUNNEL SPLICE TAPED datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf