Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-55-C3-R0
ATS-10C-55-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-55-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10C-55-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10C-55-C3-R0
QUANTITY
ATS-10C-55-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-55-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-55-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow24.11°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-55-C3-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-55-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-55-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-55-C3-R0
JUMPER-H1500TR/A3048B/H1500TR 6" datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN CIR FMALE 5POS R/A INLINE datasheet.pdf
BOX PLSTC CLR/GRAY 3.23" X 3.15" datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LI-ION BATTERY MANAGEMENT IC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf