Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10D-166-C1-R0
ATS-10D-166-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10D-166-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10D-166-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10D-166-C1-R0
QUANTITY
ATS-10D-166-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10D-166-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10D-166-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.12°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10D-166-C1-R0
Related LinksATS-10D-, ATS-10D-166-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10D-166-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10D-166-C1-R0
IC PLD 8MC 15NS 20PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN RCP SS 10POS SQ FLG WO/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf