Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-113-C2-R0
ATS-10E-113-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-113-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-10E-113-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10E-113-C2-R0
QUANTITY
ATS-10E-113-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-113-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-113-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.79°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-113-C2-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-113-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-113-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-113-C2-R0
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
BLADE SLOTTED 3MM 6.89" datasheet.pdf
THERMISTOR NTC NICKEL 10KOHM SMD datasheet.pdf
LENS FOR CREE XR-E,C datasheet.pdf
SENSOR PHOTO TB TR ANGLE PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf