Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-121-C3-R0
ATS-10E-121-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-121-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10E-121-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10E-121-C3-R0
QUANTITY
ATS-10E-121-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-121-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-121-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.56°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-121-C3-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-121-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-121-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-121-C3-R0
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf