Riedon PF2203-220RF1
PF2203-220RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2203-220RF1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 35W 1% TO220
Datasheet Download
PF2203-220RF1.pdf
Availability of PF2203-220RF1
QUANTITY
PF2203-220RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2203-220RF1
Internal Part NumberEIS-PF2203-220RF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
LED Lighting and Resistors
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductTO-Style Power Resistors
Lower cost TO-220 style Thin Film Power Resistors
High-Power TO Style Resistors
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2200
PackagingTube
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2203-220RF1
Related LinksPF2203, PF2203-220RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2203-220RF1 Details Description
Related parts for PF2203-220RF1
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SMD3 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
1G P33 65NM TSOP LF UNIF (F13) datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RFI EMI GROUNDING MATERIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf