Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-20-C2-R0
ATS-10E-20-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-20-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-10E-20-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10E-20-C2-R0
QUANTITY
ATS-10E-20-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-20-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-20-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.14°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-20-C2-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-20-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-20-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-20-C2-R0
TVS DIODE 102VWM 165VC SMD datasheet.pdf
IC FPGA 322 I/O 484FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO204AL datasheet.pdf
DISPLAY TFT-LCD 320X240 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 63A TO-220 datasheet.pdf
IC DGTL POT 2CH 10K 14TSSOP datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf