Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-62-C3-R0
ATS-10E-62-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-62-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10E-62-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10E-62-C3-R0
QUANTITY
ATS-10E-62-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-62-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-62-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.58°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-62-C3-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-62-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-62-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-62-C3-R0
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12V 6000RESOLUTN datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 10V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 525MA 380 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 504W datasheet.pdf