Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-63-C2-R0
ATS-10E-63-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-63-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-10E-63-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10E-63-C2-R0
QUANTITY
ATS-10E-63-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-63-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-63-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-63-C2-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-63-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-63-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-63-C2-R0
FIXED IND 70UH 3A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 2312 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15.6K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 95MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 610NH N49 datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf