Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-66-C3-R0
ATS-10E-66-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-66-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10E-66-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10E-66-C3-R0
QUANTITY
ATS-10E-66-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-66-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-66-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.88°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-66-C3-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-66-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-66-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-66-C3-R0
IC DELAY LINE 15NS 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2.8MSPS DIFF 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf