Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10F-159-C2-R0
ATS-10F-159-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10F-159-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-10F-159-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10F-159-C2-R0
QUANTITY
ATS-10F-159-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10F-159-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10F-159-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.7°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10F-159-C2-R0
Related LinksATS-10F-, ATS-10F-159-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10F-159-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10F-159-C2-R0
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC PS CTLR PWM VID 32-TQFN datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LW EMI 8NSOIC datasheet.pdf
DETECTOR PREAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
02P MTA100 CONN ASSY BLU 30AU datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TXRX DWDM CML 8X50GHZ APD XFP datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT HNG LVR datasheet.pdf
CAP FILM 500VDC 20UF. RADIAL datasheet.pdf