Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10F-67-C3-R0
ATS-10F-67-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10F-67-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10F-67-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10F-67-C3-R0
QUANTITY
ATS-10F-67-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10F-67-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10F-67-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow20.39°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10F-67-C3-R0
Related LinksATS-10F-, ATS-10F-67-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10F-67-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10F-67-C3-R0
PLUG CONTACT SHROUD SPR 20AWG BL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLAG datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 0.25% 1/4W 2010 datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO214AC datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf