Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10F-73-C1-R0
ATS-10F-73-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10F-73-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10F-73-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10F-73-C1-R0
QUANTITY
ATS-10F-73-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10F-73-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10F-73-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow28.78°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10F-73-C1-R0
Related LinksATS-10F-, ATS-10F-73-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10F-73-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10F-73-C1-R0
DIODE ZENER 6.8V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
ICL 1.3 OHM 20% 8A 12MM datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.7A 270 MOHM datasheet.pdf